Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Právní poradna

autor: Mgr. Marta Hrubešová, advokátka z Varnsdorfu

Půjčil jsem kamarádovi pár tisíc. Sice jsme si napsali nějaký papír, v němž se zavázal, že mi ty peníze vrátí, ale úplně jsme zapomněli uvést kdy. Toho teď kamarád využívá a zaplacení peněz oddaluje. Jak ho teda mám přimět k tomu, aby mi peníze vrátil nebo spíš kdy mi je vlastně má vrátit?
Pokud jste si sepsali jakousi smlouvu o půjčce, v níž jste opomněli uvést termín plnění resp. vrácení peněz, lze právní vztah posoudit v souladu s ustanovením § 563 občanského zákoníku. Zde je uvedeno, že není-li doba splnění dohodnuta, stanovena právním předpisem nebo určena v rozhodnutí, je dlužník povinen splnit dluh prvního dne poté, kdy byl věřitelem o jeho splnění požádán. Požádat dlužníka můžete písemně, ovšem proto, že zde tato forma není zákonem vyžadována, postačí, když ho k vrácení peněz vyzvete ústně.

Za přestupek, který jsem údajně měl udělat, jsem na městském úřadě dostal pokutu 2.000,- Kč. S tím rozhodně nesouhlasím a chci se odvolat. Bojím se však, abych nedopadl ještě hůř. Mohlo by se mi to stát?
Věc není zcela jednoznačná, resp. záleží na tom, co pro Vás znamená dopadnout hůř. Podstatné je, že v přestupkovém řízení se, obdobně jako v řízení trestním, uplatní tzv. „zákaz změny k horšímu“. Toto vyplývá z ustanovení § 82 zákona o přestupcích, podle nějž v odvolacím řízení nemůže správní orgán změnit uloženou sankci v neprospěch obviněného z přestupku. Nicméně fakt je, že tento „zákaz změny k horšímu“ se vztahuje skutečně pouze na uloženou sankci, a proto je například možné, aby bylo v odvolacím řízení rozhodnuto o Vaší povinnosti nahradit škodu i v případě, že toto neučinil správní orgán prvního stupně.

Tisk Tisk | E-mail E-mail