Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz
| 10. 10. 2002 | Nezařazené

„Veni, vidi, consternatus sum“

autor: B. Trantina

Marcela Ullmannová a Jiří Stejskal dostáli svému slovu, když po třech letech uspořádali výstavu „zastav se, člověče – podruhé“.

Květinové stromky Marcely Ullmannové odrážejí její vnitřní vlastní svět. O tom, jak bohatý je, se můžete přesvědčit na výstavě. Autorka je zaměstnána v dětském domově. Bereme-li v potaz psychickou náročnost, je její povolání spíše posláním. A je až k neuvěření, jak při tak náročném povolání dokáže nalézt prostor pro tvůrčí práci. Tvorba je jejím sebevyjádřením, nejvlastnější zpovědí. Tato autorka však má sama v oblibě hlubokou symboliku, od které se neodchyluje ani v osobním životě. Je k neuvěření, jak se vyvíjí, odkud stále čerpá nové nápady. Největším zdrojem inspirace jí zůstává příroda, k čemuž se sama přiznává ve svém tvůrčím vyznání: „Už odmala jsem cítila cosi zvláštního při pohledu na strom v krajině, jakousi sounáležitost zvláště při setkání se stromem osamělým. Před několika lety jsem takováto setkání promítala na malířské plátno. Vzniklo jen několik málo obrazů, stále mi chyběl třetí rozměr. Trvalo další léta, než jsme se vyrovnala i s tímto problémem. Přibližně před šesti lety, nevzpomínám si už za jakých okolností, jsem vytvořila skutečný trojrozměrný stromek. Už od tohoto počátku však „výrobou“ těchto květinových stromečků nesleduji jen pouhé aranžování ve smyslu nabídky všech prodejen s podobnými předměty a též i literaturu. Mé stromečky vznikají z podobných pohnutek, jako vznikají malířská, hudební či jiná výtvarná díla. Z pocitu, představy a prožitku, ale také i snů, čemuž napovídají i jednotlivá pojmenování. Každý stromeček je jiný – tak jako v přírodě neexistují dva stejné stromy, neexistují ani dva stejní lidé. I mé prožitky jsou však trochu jiné. Mé stromečky jsou pro mě oduševnělými tvory a stejně tak, jako s Jakubem Demelem, jsou to navíc, ve smyslu vzájemných promluv, i mí přátelé“.

Marcela se nevyhýbá inovacím. Na letošní výstavě se objevují zdobené jehlany určené k výzdobě kuchyní, jedinečný lustr z ústřic, kterého k životu probouzí rozsvícení svíček v kaháncích… Její tvorba se stále vyvíjí. Ačkoliv dílka nesou pečeť autorky, není to tvorba ve vyjetých kolejích. Schematismus nemá místo. Autorka užívá ryze přírodních materiálů. Velký důraz klade na každý detail. Nově se objevují stromky vyrůstající z nádoby obalené kůrou. Originální je užití těstovin v kolekci pro M.D. Rettigovou, kolekce je tou nejhlubší poctou. U Marcely Ullmannové se snoubí osobní kouzlo a půvab se zručností.

Výstavu doplňují profesionální umělecké černobílé fotografie Jiřího Stejskala. Prezentována je i část připravovaného cyklu Krajina Šluknovska spojená s historií. Těšíme se na vaši návštěvu. Výstava je přístupná do 10. listopadu od středy do neděle mezi 9.00 a 15.00 hod. V sobotu je prodloužená návštěvní doba do 18.00 hod.

Tisk Tisk | E-mail E-mail