Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Čeští sportovní střelci se ve světě neztratili

autor: Ing. Evžen Zavadil, člen prezidia CZMSSA

Ve dnech 25.6. až 9.7.2002 se konalo pod záštitou mezinárodní federace IMSSU 5. mistrovství světa ve sportovní střelbě na kovové siluety ve francouzském městě Uzes, které leží cca 80 km severně od Marseille. Českou reprezentační výpravu přivítala veskrze kamenitá příroda s teplotami kolem +40° C přes den a každodenními lokálními požáry živenými silným nárazovým větrem, tzv. mistrálem. Je to kraj, ve kterém se lidé živí převážně pěstováním vinné révy, meruněk a těžbou kamene. Střelnice byla nově vybudovaná, umístěná v buši a moderně vybavená. Pouze přístupové komunikace byly kamenité a značně prašné, lemované pavučinovými trychtýři od pavouků sklípkanů.

Mistrovství se zúčastnilo 20 zemí světa, přičemž každá země vyslala v průměru 26 závodníků. Zahajovacího ceremoniálu, který se konal ve starobylém sále místního kolosea, se zúčastnil i francouzský ministr kultury a sportu, který ve slavnostním zahajovacím projevu mimo jiné zdůraznil přibližování jednotlivých národů a národních kultur přes sportovní soutěžení, kdy se setká množství lidí z celého světa se společným zájmem.

Dorozumívání mezi závodníky probíhalo v anglickém jazyce, s místními lidmi bohužel všelijak, neboť francouzsky nikdo z české výpravy neuměl, vyjma základních frází. Ubytování bylo na úrovni, snad kromě tzv. kontinentální snídaně, která byla každý den stejná (marmeláda, máslo, bageta a kakao). Veškeré náklady spojené s cestou, ubytováním, stravováním a startovným si každý závodník z ČR hradil sám.

Soutěžilo se v patnácti disciplínách, kdy z pistolí různých ráží 10 palců dlouhých se střílelo do vzdálenosti 100 a 200 metrů. Česká reprezentační výprava potvrdila roli favorita, když získala nejvíce prvních, druhých a třetích míst a celkově se umístila na prvním místě před ostatními reprezentačními týmy. K tomu přispěl svým dílem i člen reprezentačního týmu ČR Ing. Evžen Zavadil z Jiříkova, který se v disciplíně A class standing umístil na 2. místě. Střelba v této disciplíně byla velmi náročná, neboť silný nárazový vítr srážel letící střely ze směru a vychyloval stojícího střelce. V průběhu závodu bylo nutné několikrát měnit nastavení mířidel a velmi rozhodovala kvalita použitého střeliva. Atmosféra mistrovství světa byla velmi dobrá, nálada závodníků podle umístění. Závěrečné vyhlášení výsledků a slavnostní ukončení 5. mistrovství světa ve střelbě na kovové siluety bylo na slavnostním banketu ve sportovní hale v Uzes. Pikantní bylo to, že česká výprava ochutnala mimo jiné i francouzské speciality, jako jsou lanýži a speciálně upravení šneci, o čemž se naštěstí dozvěděla až po konzumaci. Všichni však konstatovali, že to bylo velmi chutné.

Příští rok se bude konat mistrovství Evropy a místem konání bude s největší pravděpodobností Švédsko. Zato další rok je již rozhodnuto o konání 6. mistrovství světa v Jihoafrické republice.

rn1512_0

 

Mistrovství světa ve sportovní střelbě, které se uskutečnilo na přelomu měsíců června a července letošního roku, proběhlo ve francouzském městě Uzes. Za velkého vedra a na krásné střelnici obsadil Rumburák Jan Pospíšil 6. místo v absolutním pořadí z velkorážné pistole na 100 m.

rn1513_0

Tisk Tisk | E-mail E-mail