Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vyřiďte si včas cestovní doklady

autor: Bc. Tomáš Martinček, referát vnitřních věcí

Okresní úřad Děčín, referát vnitřních věcí upozorňuje občany, že jako každý rok lze i v nadcházejícím období očekávat zvýšený zájem o vyřízení cestovních dokladů. Referát vnitřních věcí vychází všem žadatelům maximálně vstříc, ale právě blížící se dovolené jim mohou způsobit nepříjemnosti spojené s možnými frontami u přepážek. Z toho důvodu doporučujeme tedy neponechat vyřízení žádosti na poslední chvíli.

Je sice možné žádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě do tří dnů (od ledna tohoto roku se již nevydávají cestovní doklady do 24 hodin a s tím je nutno počítat), ale v takovém případě se platí vyšší správní poplatek, a to 600,- Kč. Proto je zcela zbytečné požadovat vydání ve zkrácené lhůtě a každoročně platit správní poplatek v trojnásobné výši za pas platný pouze jeden rok. Pas není dále vybaven strojově čitelnou zónou a dalšími specifickými ochrannými prvky, takže na hranicích mu celní a jiné orgány věnují zvýšenou pozornost.

Oproti tomu správní poplatek u pasu se strojově čitelnou zónou pro občana nad 15 let činí 200,- Kč a jeho platnost je 10 let. Osoba starší 15 let předkládá žádost s podpisem, 1 ks fotografie, platný občanský průkaz a uhradí správní poplatek. Za účelem vydání cestovního pasu se strojově čitelnou zónou pro dítě do 15 let věku se předkládá žádost s podpisem dítěte a žadatele, 1 ks fotografie, rodný list dítěte, rodný list zákonného zástupce a správní poplatek (50,- Kč). Pas má platnost 5 let. Žádost je možné podat přímo na okresním úřadě a také na všech matričních úřadech. Lhůta pro vyhotovení uvedeného pasu je nejdéle 30 dnů.

Je proto na občanovi, aby využil možnosti a požádal o vydání pasu už nyní a zajistil si tak klidné cestování a příjemnou dovolenou.

Tisk Tisk | E-mail E-mail