Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Děti vítaly jaro s němčinou

autor: T. Vítová

V termínu od 2.5. do 4.5. odjela skupina osmnácti dětí ze šestých tříd ZŠ U Nemocnice do Starých Splavů do penzionu Máj. Tady již druhý rok po sobě proběhla akce, které její organizátorky daly jméno Jaro s němčinou. Z loňského týmu zbyla paní Věra Ruttová a nově přibyla paní Eva Čáchová. Obě vyučují na škole němčinu a paní Čáchovou známe z Projektu Rumburk – Leutersdorf.

Po loňských zkušenostech, kdy do závěrečného táboráku sněžilo, se vyplatilo počkat až na květen. Teplota byla dokonce více než jarní (+ 22°C). Po příjezdu děti vyšly na informativní vycházku, ale hovor probíhal jen v němčině. Totéž platilo o odpoledním výletě do nedaleké obory. Děti si s sebou nesly slovníky a musely poznávat rostliny a zvířata a pak to vše přeložit do němčiny a zapisovat do předtištěných papírů. Vycházka se vydařila, ale všichni byli zničení pekelným vedrem. Proto po návratu všichni spěchali na zmrzlinu. Ale tím pracovní den nekončil, protože po večeři musely děti ještě dokončit práci z odpoledne. I paní Čáchová, učitelka, kuchařka, měla konečně radost, protože na procházce dětem vytrávilo a zbaštily nejen večeři, ale i zbytky od oběda.

V pátek pak celý kurz čekal výlet vlakem do České Lípy. Tam děti navštívily Vlastivědné muzeum s velice poutavou expozicí. Pak následoval oběd v restauraci, kde obsluha na děti mluvila výhradně německy. Po návratu do Splavů musely děti malovat veliký obraz na téma „Co jsem viděl a zažil“ a popsat ho německy. Po práci přišla i zábava, závěrečný táborák, opékání vuřtů a také stezka odvahy. Všechny děti se těšily, že někdo z osazenstva penzionu bude „strašit“, ale všichni dospělí zůstávali sedět u ohně. První odvážlivci vyšli na trasu. Tam na ně čekalo nakonec i vytoužené strašidlo, které je poté přišlo pozdravit k táboráku a přiznalo se, že mělo větší strach než děti.

V sobotu pak přišlo loučení. Děti to nakonec okomentovaly: „Nikomu se domů nechtělo, všichni byli super, počasí ještě lepší, za rok jedem znovu.“ A my oběma organizátorkám k jejich elánu držíme palce.

Tisk Tisk | E-mail E-mail