Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Slavíme své první narozeniny

autor: HR

Školní časopis „Sušená sušenka“ přináší užitek i radost již rok

28. dubna oslaví své první narozeniny časopis Sušená sušenka, který vydávají děvčata z osmého ročníku na Základní škole U Nemocnice. Přesně před rokem se dala Káťa Bláhová inspirovat pořadem v televizi a své kamarádky přesvědčila, že budou psát školní časopis, jehož výtěžek věnují opuštěným psům v našich záchytných kotcích. Z recese sobě vlastní daly časopisu jméno dosti neobvyklé.

První dvě čísla psala děvčata ručně a pomáhala jim je kopírovat jedna z maminek. Časopis stál 5,- Kč a prodalo se ho jen asi třicet výtisků. Pak je napadlo požádat o pomoc a radu dospělé. Tak vznikl časopis, který má stabilní vzhled, je psaný na počítači a s jeho kopírováním pomáhá děvčatům sekretářka školy paní Anna Feherová, které děvčata děkují za trpělivost a obětavou pomoc. Časopis zlevnil na 3,- Kč. A také postupně stoupal jeho náklad, brzy se přehoupl přes sto kusů, v současné době sotva stačí na pokrytí poptávky 140 kusů. Děti si Sušenku oblíbily a rády si ji kupují. Dokonce se stalo běžným, že za svůj oblíbený časopis zaplatí i víc, občas některé z dětí donese i menší příspěvek od rodičů. Jak začal časopis prosperovat, pozměnila děvčata i svůj záměr a začala kromě psů obdarovávat i děti v Dětském domově v Rumburku. Na Vánoce dostali tamní malí obyvatelé od „Sušenkářek“ hračky za 1.100,- Kč, na Velikonoce to zase bylo 200 velikonočních perníčků. Za rok své činnosti časopis vydělal téměř 5.000,- Kč. Také pomáhají děti ze 4.B, které již dvakrát uspořádaly mezi sebou sbírku a získané peníze daly děvčatům ze Sušenky. A potěšující je, že se našli již i sponzoři, kteří děvčatům pomohli – od pana Rudolfa Jarolíma dostaly samolepky s obrázkem psa a od pana Vladimíra Branseho příspěvek 1.000,- Kč. S velkou podporou se dívky setkaly i u firmy FoFR Color Petra Zápotockého, který jim vypomohl dodáním papíru a zásobuje je i krásnými fotografiemi. Nedávno přibyla mezi sponzory Tiskárna Bláha, která rovněž dala děvčatům papíry. Samozřejmě, že bez podpory ze strany vedení školy by Sušenka nemohla existovat. Zejména pan ředitel Jar. Duba je horlivým čtenářem i fanouškem časopisu, ale i někteří učitelé si Sušenku kupují a pomáhají tak dobré věci.

V neposlední řadě ale nesmíme zapomenout na čtenáře. Hlavně bez nich by náš časopis nemohl být. Jsou to děti ze školy, které ho kupují a tím umožňují, aby občas dostaly nějaký dárek jak děti z dětského domova, tak i opuštění psi. Jim patří nemalé poděkování. Pěkně se rozběhla i spolupráce s útulkem, děvčata mají na škole nástěnku s fotografiemi psů, které je možno si vzít, děti ze školy si občas chodí i nějakého psa půjčit na procházku, některé děti tam donesou i nějaký pamlsek.

* * *

Tolik tedy stručný životopis školního časopisu. Dnes vám také chceme představit dívky, které již rok vydržely pracovat, obětují své volno a nečekají žádnou odměnu. Nedávno ukončila svoji činnost Míša Kolářová, která ale byla členkou redakce víc jak tři čtvrtě roku. Na její místo přišla jako nový člen Renata Kopecká, která se s prací v Sušence teprve seznamuje. Popřejme děvčatům hodně elánu, který přináší užitek i radost těm, kteří to potřebují.

rn0806_1 Katka Bláhová
14 let, šéfredaktorka a ta, která to celé vymyslela. Baví ji psát povídky, má ráda kosmetiku a počítač, ale nepohrdne ani sportem (zejména plavání je její oblíbený sport) nebo dobrou knihou.
rn0807_1 Zuzka Bušová
14 let, miluje koně a od 4 let se jim věnuje. Má také ráda psy a sama je chová, také ráda sportuje a miluje počítač, zpívá ve školním sboru.
rn0808_0 Lucka Marková
14 let, sluníčko časopisu a zdroj dobré nálady. Má ráda módu, proto píše společenskou rubriku, je vášnivou čtenářkou, bez knih se neobejde.
rn0809_1 Katka Stejskalová
13 let, vědecká pracovnice Sušenky. Píše odborné články, miluje svou zahrádku, krásně maluje a vyrábí úžasnou keramiku, umí moc hezky plést a háčkovat.
rn0810_0 Týna Vítová
14 let, aktivně cvičí psy, má ráda koně, hraje na kytaru a flétnu a zpívá v pěveckém sboru.
Tisk Tisk | E-mail E-mail