Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk se odstěhoval do Varnsdorfu

autor: TB

Neplánované dlouhotrvající komplikace s jedinou pro oblastní basketbalové soutěže schválenou tělocvičnou Obchodní akademie v Rumburku přinutily naše dorostenky využívat jako domácí hřiště tělocvičnu Slovanu ve Varnsdorfu. Fandové klubu si tak musejí udělat cestu „kousek“ za humna.

Děvčata našeho basketbalového oddílu jsou pověstná svojí bojovností a tím, že i z předem papírově jasného utkání dokážou udělat pro diváky utkání zajímavé. Nejinak tomu bylo i v sobotu 19. ledna, kdy děvčata nastoupila proti „starým známým“, basketbalovému družstvu Bižuterie Jablonec.

Ve vůbec prvním utkání sezóny 2001/2002, na půdě soupeřek v Jablonci, prohrála naše děvčata poměrně vyšším bodovým rozdílem, hlavně díky počáteční nesehranosti způsobené změnami ve složení družstva. Dalo se ale očekávat, že na „domácí“ půdě se může situace vyvinout pro naše barvy příznivěji. Rozehranost po polovině soutěže je i přes omezené tréninkové možnosti přece jen větší. Že ovšem dramatičnost utkání předčí veškerá očekávání, nemohl tušit nikdo z početného hloučku fandů, kteří nelitovali námahy a přijeli do Varnsdorfu děvčata podpořit. Ukázalo se, že podpora byla potřebná, zejména když už děvčata „jela“ na kyslíkový dluh! V infarktovém závěru bylo fandící obecenstvo výraznou morální posilou. Pod vlivem vývoje utkání tak zaujatě podporovalo naše hráčky, že místy nebyly slyšet ani píšťalky rozhodčích. Naše děvčata na začátku utkání poměrně rychle vstřelila několik košů. Vše vypadalo na poměrně jednoznačnou záležitost. Že tomu tak asi nebude ukázal další průběh utkání. Na děvčata jako by padla na útočné polovině jakási malátnost, která jen zvýraznila známou slabinu – nízkou úspěšnost při zakončování akcí. Výborná obrana sice vytvářela předpoklady k převzetí iniciativy v utkání, ale ta se před košem soupeřek úplně vytrácela. Naštěstí soupeřky působily stejným dojmem, a tak na palubovce „každý chvilku tahal …“ Oba koše jako by míče odpuzovaly. O stavu dění na hřišti plně vypovídá výsledek po první čtvrtině utkání, která skončila naším těsným vítězstvím 6:5. Že to bylo nadlouho naše poslední vedení, to v tom okamžiku netušil ani ten největší pesimista.

Obraz hry ve 2. a 3. čtvrtině se výrazněji nezměnil. K nepřesnému zakončování se přidala i nejistota při doskakování míčů pod vlastním košem a soupeřky se tak dostávaly v našem obranném území k míči častěji. Občas šanci využily, někdy jim přálo více štěstí a skóre se pomalu, ale vytrvale měnilo v neprospěch našich barev. Diváci i trenéři jen nechápavě kroutili hlavou, že je něco podobného možné. Na palubovce tvrdý boj, ale výsledek …?! Změnu ve vývoji utkání nepřinesly ani oddechové časy při snaze trenérů „něco s tím udělat“. Vypadalo to na předčasnou jarní únavu. Utkání ztrácelo na zajímavosti a zdálo se, že je rozhodnuto. Jablonec v jednom okamžiku vedl dokonce o 14 bodů. Za stavu 28:14 koncem 3. čtvrtiny bylo zřejmé, že pokud se nestane nějaký zázrak, je výsledek utkání jasný. Naději dalo mírné zlepšení hry v závěru 3. čtvrtiny, kdy děvčata stáhla rozdíl na „pouhých“ 10 bodů (24:34). 4. čtvrtina začala ve stejném stylu jako předchozí části hry. Našim soupeřkám jako by však postupně docházely síly a jistota, nedařilo se jim proměňovat šance. Utkání se rozdrobilo do řady osobních soubojů. Naše děvčata pomalu dotahovala po šňůře 3 košů. V „přetahování se“ o míč jsme byli párkrát úspěšnější a najednou byl rozdíl 2 minuty před koncem utkání „pouhé“ 3 body! Co se za tyto poslední 2 minuty odehrálo na hřišti, se nedá v krátkosti popsat. Tento čas vyvážil vše špatné ze hry předcházející.

Oddechový čas trenéra z Jablonce přinesl plody a proměněný koš a 100% střelba trestných hodů hráčky č. 18 Lachmanové znamenaly opět pětibodové vedení Jablonce 1,5 minuty před koncem utkání. Naše děvčata (jako by si vzpomněla na „lepší časy“) se nevzdala a soupeřkám odpověděla košem. Ty ale i přes naši osobní obranu po celém hřišti rovněž zabodovaly a 75 před koncem to bylo znovu o 6 bodů! Při normálním průběhu závěru byla situace jasná. Soupeřkám stačilo jen držet míč, a to i za cenu faulu. Jako zázrakem se nám však podařilo míč získat a vstřelit koš. Téměř obratem následovala naše „trojka“ (v zápase jediná). Soupeřkám se i poté podařilo ztratit míč a po našem rychlém protiútoku, jedné z nejhezčích akcí utkání, za míčem zavlála síťka a vedli jsme 18 před koncem o bod! Moment překvapení, nervozita a snad i trocha štěstí sehrály svoji roli. Hlavní úkol se najednou změnil na UBRÁNIT!

O urputnosti souboje svědčí poslední vteřiny: 14 s – rozskok na středu; 12 s – další rozskok; odpískaná hra – neběžely hrací hodiny, ale píšťalka nebyla přes fandící diváky slyšet, čas byl zpětně nastaven na 10 s; 4 s – další rozskok a podle hodin konec utkání; naše děvčata se radovala na „valné“ hromadě, ale protože předchozí píšťalka rozhodčího opět nebyla slyšet, čas se ještě znovu vracel na 2 s; rozskok a konečně konec! Naše děvčata vyhrála 45:44! Všichni diváci přežili, ale na takový závěr určitě dlouho nezapomenou. Kdo to neviděl, může jen litovat. Body: Hrachová 13, Hykšová 10, Braierová 9, Nedvídková 7, Svobodová 4, Peroutková 2.

Fanoušky zveme na další utkání ve dnech 16. a 17. února proti soupeřkám z Lovosic a Libochovic. Bude se hrát opět ve Varnsdorfu, v tělocvičně Slovanu pod náměstím.

Tisk Tisk | E-mail E-mail