Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Okénko do Lužické nemocnice

autor: Naďa Pražáková, vrchní sestra

Gynekologicko-porodnické oddělení

rn0408 Dostala jsem hezký úkol informovat vás o našem oddělení, kterému se podařilo během téměř tříletého působení převážně zpříjemnit váš život v nepříjemných situacích. Nejprve pár statistických čísel. V roce 1999 u nás bylo provedeno 651 malých a velkých operací. Na porodnici porodilo 374 maminek. V roce 2000 se uskutečnilo 1079 operací a 543 porodů; v roce minulém proběhlo 1081 operací a 495 porodů.

Na gynekologickém oddělení můžeme umístit 20 pacientek po 3-4 do pokojů podle charakteru zdravotních problémů (operantky, těhotné ženy…). Nadstandardní pokoj na gynekologii není, ale snažíme se tento nedostatek vyřešit možností využití žádaných pokojů na porodnici. Oddělení se snažíme zútulnit, ze sponzorských darů jsme nakoupili na pokoje lampičky pro každou pacientku, stěny jsou ozdobeny umělými květinami a hezkými květinovými obrazy.

Na naší malé porodnici je 10 lůžek, maminky jsou na pokojích ve dvou, v případě zájmu mají k dispozici 2 nadstandardní pokoje. S porodnicí – tedy s porodním sálem, šestinedělím a novorozenec-kým oddělením – maminky seznamuje sestra, která s nimi sepisuje porodopis. K sepisování porodopisu chodí pacientky měsíc před termínem porodu, a to proto, abychom nejenom všichni v klidu sepsali důležitou dokumentaci, ale abychom především umožnili maminkám a jejich nejbližším osobně se seznámit s prostředím, kde se to jejich štěstí narodí.

Ale vlastní porod je už pouze třešnička na dortu. Ten dort je několikaměsíční příprava rodičky, seznámení s celým těhotenstvím, s příjemnými i méně příjemnými pocity patřícími k jinému stavu. Proto už od září minulého roku pořádáme na rehabilitačním oddělení v Podhájí každé úterý předporodní kurzy spojené s těhotenským tělocvikem. Kurzy vede zkušená proškolená porodní asistentka, která maminky i jejich partnery, jejichž zájem je také veliký, provádí v jednotlivých lekcích celým těhotenstvím od početí až po porod. Na přednáškách se zúčastnění seznamují pomocí videa s porodnicí, s vyšetřovacími metodami (ultrazvuk), při tělocviku doprovázeném hudbou využívají žebřiny, gymnastické balóny, žíněnky, velký úspěch mají hodiny relaxace.

Další zájemkyně o tyto kurzy dostanou informace kdykoliv u nás na porodnici a samozřejmě u svých obvodních gynekologů, se kterými úzce spolupracujeme a kterým jsme dodali náplně jednotlivých lekcí a letáčky s fotografiemi z tělocvičny. Budoucí maminky mají také možnost využívat místní bazén pod odborným vedením rehabilitačních pracovnic. Těšíme se na váš velký zájem o naše akce!

Tisk Tisk | E-mail E-mail