Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kouzlo parních lokomotiv

autor: Jiří Stejskal

Výstava fotografií Zdeňka Šedy

rn0410 Zdeněk Šeda se narodil v roce 1952 v Rumburku. Zájem o fotografování získal od svého otce ve svých čtrnácti letech. Jeho prvním fotopřístrojem byla starší dvouoká Reflekta, přičemž tomuto typu fotoaparátů zůstal věrný až do dneška – s oblibou používá dvou-okou Yashicu.

Své černobílé fotografie, často tónované, si zpracovává sám.V úctě ke starému řemeslu je jedním z mála fotografů, kteří natrvalo podlehli kouzlu a tajemství latentního obrazu obsaženého ve světlocitlivé vrstvě, která po zviditelňování v temné komoře nás nechává v úžasu nad právě novou skutečností.

Předmětem jeho fotografického zájmu jsou různé žánry – krajina, rocková hudba, akty, vlastní syn, mizející hřbitovní motivy, především však a nejraději parní lokomotivy. Obrovské železné přízraky pojící v sobě dva nesmiřitelné živly – oheň a vodu. Každý tento kolos, projevující se jako rozzuřený drak, chrlí hned oblaka kouře a páry a hned oddychuje přívětivým teplem, ne nepodobným teplu chlebové pece našich prababiček. Parní lokomotiva je velice fascinující tvor, ne z masa a kostí, ale z kovu a zase kovu. V dnešní době je natolik fascinující, že svým archaickým zjevem a projevem dokáže okouzlit nejednoho fotografa. Jedním z nich je právě Zdeněk Šeda, který je po řadu let vášnivým sběratelem jejich romantizujících podob v krajině.

V roce svých padesátých narozenin dává autor touto malou výstavou milý dárek sobě i svým spoluobčanům.

Tisk Tisk | E-mail E-mail