Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Guinessově knize rekordů?

autor: HR

rn0208_0 Každý z nás je rád, když se dozví, že jsme v něčem výjimeční nebo úspěšní, ať je to sport, umění nebo věda či třeba rekordy více méně bláznivé a ztřeštěné. Ty, které dosáhnou světové ztřeštěnosti, jsou pak zapsané v tzv. Guinessově knize rekordů. Najdeme tam opravdové rarity. A jednu takovou budeme mít i tady u nás, v našem malém městě, o kterém svět až doposavad nevěděl. Stane se jí největší pařez vytvořený při kácení stromů. Pro ilustraci přikládáme fotografii. Tento světový unikát může každý občan našeho města vidět na vlastní oči ve dvoře nájemního domu v Růžové ulici. Odborníci jistě poznali, že jde o velice pěkný exemplář tzv. smrku stříbrného, odborným názvem smrk pichlavý. Dle odborné literatury dorůstá výšky 30 – 40 metrů, je odolný proti mrazu a dobře snáší imise znečištěného ovzduší. To byl asi hlavní důvod, proč mu někdo „zastřihl tipec“, protože u nás máme přeci tak čistý a kvalitní vzduch, zejména pak ve středu města!

A nyní již bez ironie, která je jen vyjádřením naší bezmoci vůči tak barbarskému zásahu. Ptáme se, zda něčí výhled z okna může být důvodem k takovému zásahu, který nelze nazvat jinak než mrzačením. Naší redakci se podařilo zjistit, že na tento zásah bylo vydáno povolení! Pro koho toto povolení bylo vydané a kdo ho podepsal? Pokud tak pěkný a vzrostlý strom stíní byty v domě, proč není pokácený celý s tím, že bude nahrazený jinou zelení? Strom se nachází před západní zdí domu a je od ní vzdálený asi 8 metrů, což umožňuje dostatečný přístup světla do bytů, před jejichž okny strom roste (rostl). A kdo takový zásah provedl? Nelze než o jeho odbornosti pochybovat? Nebo jen vyplnil něčí příkaz? Čí?

Na tento problém byla naše redakce upozorněna obyvateli domu, kterým nad tím stojí rozum – a nejen jim! Proto se jejich jménem Rumburské noviny obracejí na odbor životního prostředí, aby výše zmíněné dotazy objasnil – novinám a jejich prostřednictvím i občanům tohoto města.

Tisk Tisk | E-mail E-mail