Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Významní rumburští rodáci

autor: - zb -

Redakce Rumburských novin se omlouvá autorce článku a všem čtenářům, kteří byli díky naší chybě (vynechání části článku) poněkud zmateni uveřejněnou podobou článku. Proto ji nyní otiskujeme ve správném znění.

za redakci RN SV.

Kvapem se blíží Vánoce, nepředstavitelné bez stromečku, dárků, cukroví, vánočních koled, velebné hudby varhan. Při připomínce vánočních varhanních tónů nelze nevzpomenout na výborného varhaníka Josepha Groha, narozeného v Rumburku 15. prosince 1815. Byl varhaníkem v klášterním kostele, později regenschorim v kostele sv. Bartoloměje. Mimo peněžní cenou oceněnou slavnostní mši zkomponoval řadu duchovních skladeb, ale také písně světské sólové i sborové. Z Rumburku odešel r. 1854 do Teplic, kde byl ředitelem kůru a kde také 27. května 1881 zemřel.

Nebyl ovšem jediným rumburským skladatelem, jehož díla lze spoji s Vánocemi. Vánoční dětskou symfonii složil další rumburský rodák (nar. zde 19.6.1868) Franz Xaver Chwatal. Znamenitý klavírista a hudební pedagog. Z Rumburku pocházel i jeho bratr Josef Chwatal, stavitel varhan. Těmto rumburským rodákům věnujme o letošních vánocích malou vzpomínku.

z životopisů v knize Rumburk město v Českém Nizozemí

Tisk Tisk | E-mail E-mail