Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pomozte kaštanům aneb Den stromu versus klíněnka jírovcová?

V průběhu loňského roku se mi do rukou dostala brožurka s názvem „Den stromu a dřeva 2000″. Dočetla jsem se, že termín Dne stromu byl stanoven na 20. října 2000. Myslím si, že se měl Den stromu a dřeva slavit každý rok. Proč? Možná si občané naší země již všimli, že především vzrostlým kaštanům v posledních letech něco chybí. V dubnu a květnu jsou stromy plné krásných zelených listů, na kterých se nejednou během krátké doby objeví ošklivé rezavé fleky. Listy chřadnou, až je celý strom žlutý, a je s podivem, že ještě plodí. Za to může klíněnka jírovcová. Přežívá totiž na suchých listech pod sněhovým příkrovem a na jaře napadá strom stále znovu a stále více. Co je třeba pro záchranu kaštanů udělat? Co nejdříve po spadu (nejlépe v průběhu listopadu) je nutné listí z kaštanů shrabat a na k tomu určeném místě a podle vyhlášky spálit. A to nejen letos, ale opakovaně několik let. V průběhu vegetace je dobré kaštany občas zalít. Velmi jim to pomůže.

Pracovníci a členové ZÚ DDM se rozhodli pomoci kaštanům na rumburském atletickém stadionu. Shrabeme listí a v prostoru DDM je spálíme a tím uctíme Den stromu a dřeva. Že to uděláme až v listopadu, na tom přece nezáleží.

Vyzýváme členy dalších zájmových organizací, MŠ, ZŠ, Junáky apod.: Pomozte svým stromům! Shrabejte a zlikvidujte listí, nakreslete obrázky, pořiďte fotodokumentaci a hlavně, dejte nám o sobě vědět. Ze všech příspěvků připravíme výstavku, kterou spolu s informacemi o počtu ošetřených stromů zveřejníme ve městě v dubnu u příležitosti oslav Dne Země. Stejné informace poskytneme i městskému tisku. Bude nás někdo následovat? Pomůžeme přece nejen kaštanům, ale i sobě, nám všem!

za děti a pracovníky DDM Rumburk
St. Hackerová, ved. odd. přírodovědy

Tisk Tisk | E-mail E-mail