Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Premiéra česko-německého projektu Náš pokoj – Unser Zimmer

autor: tipe

rn1410_0 31. srpna se v Domě kultury v Rumburku uskuteční představení česko-německého divadelního projektu pod názvem „Náš pokoj/Unser Zimmer“. Mladí autoři Martin Tichý a Karel Spree se v něm pokoušejí o reflexi kontroverzního tématu česko-německé historie, kterým je období poznamenané poválečnými událostmi v pohraničí. Téma projektu je u nás v této podobě zpracováno na divadle poprvé a inscenátoři se v něm snaží hledat především vzájemné pochopení.

Martin Tichý vyrůstal v domě v Rumburku, na jehož balkoně byl ještě donedávna nápis „Gott schirm unser Heim“. Hledání zajímavých témat se věnuje jako divadelní režisér na volné noze. Karel Spree, vlastním jménem Daniel Petr, vnímal téma od raného dětství prožitého u pramene Sprévy ve Filipově, nyní se s ním setkává při studiu historie a bohemistiky. Německou stranu reprezentuje Michael Gruhl, pracovník organizace „Evangelisch-Lutherisches Landesjugendpfarramt Spielen & Gestalten“ v Drážďanech.

Ke zvýšení autentičnosti přispívá kromě využití dobových reálií, jako jsou archivní magnetofonové nahrávky nebo originální předměty, i podíl přímých účastníků popisovaných událostí. Návrh scény vypracoval rumburských rodák Jan Rein starší, který kromě toho zapůjčil unikátní nůši označenou podle čísla vagónu červenou dvojkou. V ní jeho otec, účastník odsunu, odnášel z domova peřiny, když se v ní však pokusil ukrýt hodinky, rodinnou památku, byl surově zbit.

O poválečných událostech slyšel od svých rodičů vypravovat i nejstarší z hereckého obsazení, Radim Purchart, člen divadelního souboru Hraničář. Rodiče přišli do Rumburka v létě 1945 a nastěhovali se do domu s továrničkou na výrobu fotografických přístrojů Zeisse. Otec Radima Purcharta se pokusil prodat v Praze dva kufry fotografických čoček, neměl však úspěch, a tak obsah kufru skončil na dně Vltavy, kde leží dodnes.

V představení účinkují: člen Divadelního souboru Domu kultury Roman Winter, dále Hana Vosátková a Olina Vinšová z Rumburku, Lenka Ouhrabková a Ondřej Mašek z Liberce. Projekt vznikl ve spolupráci Domu kultury v Rumburku a Landesjugendpfarramt Spielen & Gestalten v Drážďanech a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Nadace český literární fond. Představení bude 14. a 15. září uvedeno v Drážďanech. Lístky na rumburské představení lze objednat v Domě kultury v Rumburku na telefonním čísle 0413/33 21 58.

Tisk Tisk | E-mail E-mail