Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

103 let starý komín vzal za své…

autor: zpracováno z podkladů – zb -

V pátek 10. srpna byla řada rumburských občanů svědky zajímavé události – demolice továrního komína v objektu firmy Schäfer a Sýkora v Cihlářské ulici.

Dovolte nám tedy připomenout historii samotného objektu. Kdysi dávno se ulice jmenovala Am Mühlgraben – Mlynářská a závod patřil firmě Fröhlich & Winterberg. Vzhledem k výrobě přikrývek byl objekt v roce 1936 považován za důležitý pro obranu státu. Textil se tu vyráběl i po konci války v roce 1945, ovšem nejdříve zde bylo učňovské středisko, které zajišťovalo výuku tkaní koberců a nábytkových látek. Po jeho likvidaci byla výroba převedena na plně průmyslovou, byly provedeny vnitřní úpravy a přestavby a instalovány nové stavy z Polska. V souvislosti s nedávno uplynulým datem 21. srpna můžeme jen připomenou událost z roku 1968, kdy právě na již zmíněném komíně zavlála čs. vlajka.

Kotelna včetně komína byla naposledy v provozu v roce 1991. Komín měl být odpálen v 11 hodin, ale teprve druhá nálož v 11.30 hodin, poté co výbuch první způsobil pouze díru ve zdivu, ukončila jeho demolici. A tím skončila historie jednoho z továrních komínů v Rumburku.

Tisk Tisk | E-mail E-mail