Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Z historie ZŠ Tyršova

autor: Jitka Otmarová, ZŠ Tyršova

rn0507_0 Mezi významné stavby spojené s historií našeho města bezesporu patří i budova ZŠ Tyršova. V letošním roce oslaví 100 let svého trvání. Vrátíme-li se o sto let zpátky, zjistíme, že osudy této školy byly dosti pestré. Od původního poslání se odchýlila již za 1. světové války, kdy zde byla umístěna vojenská posádka, v roce 1942 zase sloužila jako vojenská nemocnice, dokonce tu bylo nějakou dobu i vězení. Teprve po roce 1945 se vrátila ke svému účelu – vzdělávat a vychovávat žáky. Během své existence vychovala stovky chlapců a dívek, většina z nich pak rozvíjela získané vědomosti na dalších stupních škol. Na tyto tradice navazuje i dnešní základní škola.

Pokud půjdete v současné době Tyršovou ulicí, jistě nepřehlédnete špatný stav fasády. Je však potěšitelné, že městské zastupitelstvo uvolnilo letos částku 4 mil. Kč na její opravu a další finanční prostředky jsou přislíbeny z fondu. Věříme, že říjnové výročí oslavíme důstojně a že se budova představí v celé své kráse, podobně jako školní budovy v Horním Jindřichově a U Nemocnice.

Na závěr ještě jedna prosba. Na uveřejněných fotografiích vidíte sochy, které zdobí vchod do budovy. O jejich historii víme velmi málo. Pokud by nám mohli rumburští občané – pamětníci cokoliv bližšího sdělit, budeme velice rádi. Veškeré informace použijeme v připravovaném almanachu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail