Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Co bude se Šluknovskem?

autor: Ing. Zbyněk Linhart, zást. starosty Krásné Lípy

Poslední dobou se opět diskutuje o tom, jak uspořádat veřejnou správu pro obyvatele našeho výběžku. Tedy, které z měst má být budoucím „malým okresem“ a do jakého kraje bychom měli patřit. Zatímco v prvním případě jsou věci jasnější, v současném pojetí nových malých okresů je jasným favoritem Rumburk, v případě kraje je sice pro tuto chvíli rozhodnuto, avšak tak jasné to do budoucna není.

Jsem členem dosluhující Regionální koordinační skupiny (RKS) Ústeckého kraje (orgán, jenž tak maličko supluje zatím neexistující krajskou samosprávu) a vidím, jak ohromné rozdíly jsou v problémech a tedy v pohledu na řešení a priority, tzn. i budoucí rozdělování finančních prostředků.v Ústeckém kraji. V Radě Euroregionu Nisa je naopak zřejmé, jak je nám Liberecko blízké. Ale o tom, doufám, bude ještě dlouhá diskuze. Mnoho bude také záležet na našich zástupcích v krajském zastupitelstvu Ústeckého kraje. Že to budou mít těžké, vím dnes víc než ještě před rokem (díky zkušenosti z RKS).

Daleko důležitější bude to, jakým způsobem se tady ve výběžku budeme schopni domluvit. Většina z tíživých problémů je společná pro všechny obce (nezaměstnanost, zdravotní péče, dopravní obslužnost, střední školství, atd.). A také jejich řešení lze nejlépe zvládnout společnými silami. Někdy je třeba ustoupit ve prospěch jiné obce, někdy si naše snahy mohou zdravě konkurovat a zase jindy mohou všichni podpořit jednoho. To například v případě, že zamýšlená věc nekonkuruje ostatním a může pomoci všem. To byl případ, kdy všechny obce Šluknovského výběžku společně s důležitými politickými stranami podpořily vznik Správy Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě – tedy ve Šluknovském výběžku (oproti navrhovanému Děčínu). V jiném případě ustoupilo a přibrzdilo přípravy průmyslové zóny jiné město (Krásná Lípa), když v sousedním Rumburku začali intenzivně připravovat zřejmě výhodnější umístění takového projektu. A také jej plně podporuje. Pomůže totiž zaměstnat i lidi z tohoto města. To alespoň dva příklady.

Za každou prospěšnou angažovanost se sluší poděkovat – a proto tak činím. Největší zásluhu z ostatních subjektů výběžku na tom, že sídlo Správy Národního parku je u nás, má rumburská radnice a především kolega Darek Šváb. Díky.

A tak nezbývá, než doufat, že mu chuť zasazovat se o celý výběžek vydrží i do budoucna a lze očekávat totéž od ostatních našich zástupců v krajském zastupitelstvu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail