Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Byl jednou jeden dům

autor: - zb -

rn1905 Tento nadpis dnes není správný. Ono totiž bylo domů několik, kousek ulice od rohu k sídlu Lužické kanceláře s kouzelnými výlohami hračkářství.

Celá ulice se kdysi jmenovala Klášterní, později Svobodova, až konečně dostala jméno, které má dosud – ulice 9. května. Domky na levé straně, na které vzpomínám, bývaly plné práce. V rohovém bylo řeznictví s malou porážkou na dvoře, v dalším Frenclovo pekařství, jehož lákavé a vždy čerstvé pečivo vonělo po celé ulici. Potom tu byla ještě útulná cukrárna. Scházelo se do ní po několika schůdcích a posezení u sladkostí bylo příjemné. Pracovalo se i v poněkud neobvyklé dílně – kartáčnictví pana Černohouse

Leč život šel mílovými kroky vpřed, narůstala doprava a úzká ulice přestala vyhovovat. Přestaly také vyhovovat stísněné krámky a bylo třeba vybudovat byty. Staré domky tedy ustoupily novému domu s osmnácti bytovými jednotkami, prostornými obchody v přízemí, širokému chodníku s lavičkami. Ulice se rozšířila, prosvětlila. Snad to bylo dobré řešení, i když pamětníkům se někdy zasteskne po idyle starých uliček, dvorků a pavlačí či rázu starého města. Přednost má samozřejmě mládí a je dobře, že vidí jen moderní cíl. K jeho dosažení hodně zdaru.

Tisk Tisk | E-mail E-mail