Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Německo objektivem Josefa Voříška

autor: pracovnice DK

Galerie na schodech

Dům kultury Rumburk uspořádal pro návštěvníky výstavu fotografií pražského fotografa amatéra RNDr. Josefa Voříška. Autor snímků na svých pracovních cestách navštívil mnoho evropských měst, u nás vystavované fotografie zachycují města německá, jejich jedinečnou architekturu, tepající život i nostalgickou malebnost krajiny.

Autor snímků je synem designera karoserií firmy Aero a zároveň předválečného fotografa Ing. Josefa Voříška, řazeného mezi Československou fotografickou avantgardu. Fotografií se začal zabývat příliš pozdě na to, aby mohl profesionálně využít smysl pro fotografickou kompozici, zděděnou po otci. Vystudoval přírodovědeckou fakultu a od sedmdesátých let se shodou okolností zabýval vědeckou mikrofotografií na úrovni elektronového mikroskopu. Takzvanou uměleckou fotografií se zabýval již jako student a fotoreportér časopisu Univerzita Karlova. V Praze vystavoval po-prvé ve skupině mladých fotografů zahrnující Jiřího Všetečku ve výstavní síni FOMA na Jungmannově náměstí v r. 1960. Snímky východoevropských měst předvedl ve výstavních prostorách Mikrobiologického ústavu v Praze (Tallin, Riga, Kijev). Cykly fotografií ze západoevropských metropolí vystavoval teprve v devadesátých letech, a to snímky z Lyonu (v roce 1995) a z Toulouse (v roce 1998 v Lobkovickém paláci na Pražském hradě). Mezi tyto cykly patří také zde poprvé vytavované fotografie z návštěv vědeckých konferencí v Německu v osmdesátých letech.

V Galerii na schodech instalované fotografie můžete zhlédnout při individuální návštěvě i v průběhu jiných akcí konaných v Domě kultury Rumburk.

Tisk Tisk | E-mail E-mail