Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Bezpečnost v našem městě

autor: Ing. Josef a MUDr. Jana Vavříkovi

Provoz v našem městě neustále vzrůstá, zejména osobními automobily. Dopravní situace města však není plně zvládnuta. Vyskytují se zejména problémy u Komerční banky, u Bytexu či u „Labutě.“ Tento moment si však v běžném životě málokdo uvědomuje, neboť my dospělí se buď pohybujeme právě automobilem, anebo volíme jiné způsoby přemisťování se, kdy nám velí nejen rozum, ale hlavně zkušenost.

A co děti? Většina z nás se domnívá, že je vše v pořádku. Ráno děti odejdou do školy, odpoledne se zase vrátí a my nepociťujeme žádný problém. Podíváme-li se však ráno, jak vypadají silnice u Komerční banky, resp. lépe u ZŠ v Tyršově ulici či před gymnáziem a u Bytexu, s hrůzou zjistíme, že mnohé děti váhají, než vstoupí do vozovky, neboť zde v tuto dobu projíždí mnoho aut (totéž je ale i v odpoledních hodinách), mnozí působí i problémy projíždějícím autům, neboť se i stává, že děti vstoupí náhle do vozovky. Dokud se nic nestane, opět jsme téměř všichni nevšímaví.

A tak jsme reagovali i my, rodiče syna, kterému se podařilo u Bytexu náhle vstoupit do vozovky, neboť viděl svůj odjíždějící autobus, a tak nechtěl zmeškat. Bohužel, zmeškal pak celý měsíc. Náš strach z trvalých následků po několika dnech pominul, avšak moment zjištění, že trvalé následky díky zmíněnému úrazu mohly nastat, nás přiměl k tomu, abychom se zamysleli nad bezpečností v našem městě. Máme svou městskou policii. Ptám se sám sebe: kolikrát jsou vidět strážníci na inkriminovaných místech? Mají opravdu tolik práce, aby v ranních a odpoledních hodinách nemohli dávat pozor na bezpečnost našich dětí tak, jak se to děje běžně na západě? Ke zvýšení bezpečnosti provozu je však možno výrazně i snížit rychlost projíždějících aut v inkriminovaných oblastech, a to zejména nižší investicí, jako je montáž silničních bariér, neboť požadovat řízený světelný provoz by byla investice téměř nenávratná. Zamyslelo se již naše městské zastupitelstvo nad tímto městským problémem? Přijalo již nějaké závěry?

Vyzýváme tedy město, aby nám zajistilo svými prostředky bezpečnost našich dětí. Je tedy na městu, zda zvolí aktivnější účast městských strážníků, anebo zvolí mnohde využívaný systém bariér, které výrazně zpomalí průjezd vozidel.

V Rumburku dne 23.5.2000

Tisk Tisk | E-mail E-mail