Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Varhanní koncert ve prospěch opravy kostelních hodin

autor: Helena Menšíková

Rumburští občané i návštěvníci našeho města si jistě všimli, že již rok spolehlivě odměřují přesný středoevropský čas věžní hodiny na kostele sv. Bartoloměje na Dobrovského náměstí. Vloni se o převěšení zvonu a obnovu dvou ciferníků postarala římskokatolická farnost, o odbornou práci a výměnu hodinového stroje hodinář pan Büschel ze Sohlandu. První zmínka o hlavním městském kostele, který neodmyslitelně patří k historii našeho města a jehož   věž tvoří jednu z charakterických městských dominant, pochází z roku 1363. Do současné podoby byl po několika požárech přestavěn v roce 1746 a v nejbližších letech by opět potřeboval rekonstruovat. Finanční prostředky se již za podpory města shánějí.

Zůstaňme však u hodin, které nám tak neúprosně odměřují čas a připomínají, že bychom se i my, občané, mohli konkrétně podílet na záchraně dědictví, které nám zanechali naši předkové.

Příležitost se nám naskýtá v sobotu 10. června v 18 hodin. Ve filipovské bazilice Panny Marie se uskuteční benefiční (ve prospěch) varhanní koncert, jehož výtěžek bude věnován právě na dokončení opravy kostelních hodin. Varhanní hudbu tří století si vyslechneme v podání Tomáše FLÉGRA z Varnsdorfu, studenta AMU ve třídě doc. J. Tůmy a varhaníka křížovnického chrámu sv. Františka u Karlova mostu v Praze, a trumpetisty Dimitara DIMITROVA z Bulharska, sólisty Státní filharmonie v Plovdivu. Překrásný umělecký zážitek, kterým každý koncert ve filipovské bazilice bezesporu je, můžeme tedy spojit s příspěvkem na bohulibou věc. A připomeňme si: vstupné dobrovolné formou benefičního příspěvku znamená, že se budeme snažit sáhnout do kapsy hlouběji, než bychom to učinili u normálního vstupného. Neboť, jak říká Mgr. Pavel Tichý z ř.k. farnosti: „S určitou nadějí hledím do budoucnosti a věřím, že se při veškeré práci, která nás čeká, podaří zrestaurovat zbývající dva ciferníky a obnovit odbíjení čtvrtí a půlí tak, aby oprava hodin byla dotažena do zdárného konce.“ O využití peněz vás budeme informovat.

Tisk Tisk | E-mail E-mail