Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Filmové osobnosti objektivem Miloše Fikejze v knihovně

autor: K. Candríková, ředitelka Měk Rumburk

Miloš Fikejz – filmový publicista, fotograf, vedoucí knihovny Národního filmového archivu v Praze – se narodil v roce 1959 ve Vysokém Mýtě.

V době studií se věnoval sportu na celorepublikové úrovni (plavání, stolní tenis a volejbal). Jako hráč na helikón a tubu se účastnil různých koncertů a soutěží. Po ukončení nástavbového studia na střední knihovnické škole v Praze pracuje od roku 1981 jako odborový pracovník a od roku 1992 jako vedoucí knihovny Národního filmového archivu v Praze.

Od poloviny 80. let publikuje ve filmových časopisech. Je autorem několika filmových publikací a spoluautorem několika sborníků a rozsáhlých slovníků. V roce 1990 byl odměněn výroční cenou Českého literárního fondu za sestavení publikace o jednom z nejvýznamnějších filmových tvůrců tzv. „české nové vlny“ 60. let „Pavel Juráček v krajině vlídných bludiček“. Podílí se jako odborný lektor na redakcích filmové literatury a festivalových katalogů. Zároveň se věnuje fotografickému portrétování významných osobností naší a světové kultury filmových tvůrců a osobností spojených tvůrčím způsobem s filmem. Jako fotograf spolupracuje s mnoha periodiky, kde byly publikovány stovky jeho snímků. Je autorem předlistopadových fotografií Václava Havla uveřejněných na obálkách jeho knih, plakátech a propagačních materiálech (zejména v zahraničí).

Miloš Fikejz je autorem mnoha fotografií na obalech gramofonových desek a v řadě knih. Svými fotografiemi přispívá do katalogů a periodik filmových festivalů a přehlídek. Samostatné výstavy již realizoval v Praze, Paříži, Moskvě a řadě českých měst.

Výstava fotografií Miloše Fikejze začíná vernisáží 23. května 2000 v 18.00 hodin v grafickém kabinetu Městské knihovny Rumburk a potrvá do 16. června 2000. Otevřena bude v době půjčovních hodin pro veřejnost.

rn1012

M. Fikejz s italskou herečkou Ornellou Muti na MFF v Karlových Varech v roce 1998.

Tisk Tisk | E-mail E-mail